17 Ekim 2013 Perşembe

Sezon Öncesi Atlantik Grubu Değerlendirmesi

                                               

                                                       
                                     
                                                        Toronto Raptors                        

   Gidenler :  Alan Anderson (BKN), Andrea Bargnani (NYK), Linas KleizaJohn Lucas III (UTA), Mickael
Pietrus,Sebastian Telfair.

  Gelenler :  D.J. Augustin (IND), Dwight Buycks (R), Austin Daye (MEM), Tyler Hansbrough (IND), Steve Novak(NYK).


         Bütün yazı yatarak geçirdikten sonra sezon öncesi yazı yazmak için cesareti anca bulabildim. Kafamda deli sorular varken en sonunda  grup grup takımları ele alarak yazarsam en azından 6 yazı da bu işi bitirebilirim diye ufak bir çakallık yaptım doğrusu. 

        O harika Vince Carter'lı T-Mac'li yıllardan sonra genelde hedefi Playoff olsun bizim olsun hesabında olan Raptors bu sezonda aynı hedefle yola çıkıyor gibi gözüküyor.Geçen sezon içinde Rudy Gay takasından sonra şehirde biraz hava değişmiş olsa da bu sezonda işler pek yolunda gidecek gibi gözükmüyor. Yaz dönemini pek hareketli geçirmiş olmasalar bile olabildiğince nokta transfer yapmaya çalıştılar ve  en azından kağıt üstünde kısmen başarılı gibi duruyor. Öncelikle Bargnani sorununu halledip Pg pozisyonunu orta düzeyde sayılabilecek D.J. Augustin ile doldurdular. Forvet poziyonunu ise oldukça başarılı bulduğum Tyler Hansbrough ile güçlendirdiler. Oldukça genç , dinamik potansiyelli bir takım oldukları kesin olmasına karşın takımın bir üst seviyeye geçmesini engelleyen büyük eksiklikleri var. 

       Öncelikle Rudy Gay başlı başına bir sorun. Takımın belki de en büyük eksikliği olan skorer sorunu için sezon ortasında takıma katılmış olsa da , Gay'in beklenilen katkıyı yapamadığını açıkça ortada. En azından üstüne takım kurulabilecek bir yıldız olmadığı besbelli. Sezon öncesi maçlar da bunu oldukça belli etti zaten Gay ve sezon içinde bu " aranan skoreri bulamama" sorunu canlarını oldukça sıkacak gibi duruyor. Sezon içinde iyi bir savunma takımı olabilme şansları var bence. Aradıkları takım kimyasını daha doğrusu aradıkları takım kimliğini bulabildikleri takdir de playoff şansları az da olsa var gibi fakat yine görünen bu sene de hüsran geçecek gibi duruyor. En azından şimdilik durum bu.


                                                        Brooklyn Nets


    Gidenler :  Keith Bogans (BOS), MarShon Brooks (BOS), Kris Humphries (BOS), Kris JosephJerry
StackhouseGerald Wallace (BOS), C.J. Watson (IND).

   Gelenler : Alan Anderson (TOR), Kevin Garnett (BOS), Andrei Kirilenko (MIN), Shaun Livingston (CLE), Paul Pierce (BOS), Mason Plumlee (R), Jason Terry (BOS). 


       Sanırım ben dahil herkesin bu sezon merakla beklediği takım Brooklyn Nets. Yaz transfer döneminin tartışmasız en hareketli takımıydı. Yepyeni bir kimlik ile yeni sezonda karşımızda olacaklar. Boston ile tarihi bir takasa imza attılar. Doğuya yepyeni bir heyecan kattıkları kesin. Haliyle sezon öncesi beklentiler büyük. Büyük olmalı da. Kağıt üzerinde Nba'in en iyi ilk beşine sahip olabilirler Bu yapılan büyük takasın kısa vadeli bir plan olduğu aşikar. Ama zaten günün Nba'in de  başarı için bundan başka bir alternatif yok gibi. En azından kısa vade de başarı beklentisi olan bir takım için böyle ve bence de doğru olanı da yaptılar. Gelen oyuncuların potansiyellerine , tecrübelerine  , yeteneklerine bakacak olursak , bu takas oldukça büyük bir menejerlik başarısıdır. Ama takım için soru işaretleri yok değil tabi ki. Bunlardan en büyüğü sanırım takımın sezon içinde ki sağlık durumu olacak ki şuan da D Will'in sezona muhtemel olarak sakat olarak girecek olması bu soru işaretini destekliyor gibi. KG ve Pierce ın artık son baharlarında olmaları buna bağlı olarak bu sezon ne kadar , nasıl katkı verebilecekleri sezonun en büyük belirleyicisi olacak. Bir başka soru işareti de tabi ki D-Will. Bu sezon artık büyük bir oyuncu olduğunu kanıtlamak zorunda. İyi oyunculuktan takımın yıldızı , takımı her zaman sırtlayan oyuncu profiline bürünmek  zorunda. En azından elinde başarı için 1-2 atımlık kurşunu olan bu takım için bunu bu sene yapmak zorunda. 

         Yeni koç J. Kidd önderliğinde takım nasıl bir kimlik bulacak ? Takım içi roller nasıl olacak ? Başarı için sadece 1-2 yılı olan bu takım bakalım sezon sonunda nereye gelecek bunların  hepsini  sezon sonunda hepimiz görmüş olacağız. 


                                            

                                                      Philadelphia   76ers 

        Gidenler: Andrew Bynum (CLE), Jrue Holiday (NOP), Justin HolidayRoyal IveyCharles JenkinsDamien WilkinsDorell Wright (POR), Nick Young (LAL).         
    

        Gelenler :  James Anderson (HOU), Michael Carter-Williams (R), Gani LawalDarius Morris (LAL), Nerlens Noel(R), Royce White (R), Tony Wroten (MEM), Khalif Wyatt (R).


       Sezona en az beklenti ile başlayacak takımlarından biri 76ers. Yepyeni bir oluşum içine girdiler.Jrue Holiday ve geçen sezon hiç oynamamış olsa da Bynum' ı kaybettleri. Sezon içinde yaşayacakları en büyük heyecan ya da beklenti Nerlens Noel olacak gibi duruyor. Neden bilmiyorum ama özellikle Greg Oden'dan sonra üst sıralardan draft edilen uzunlardan pek bir beklentim olmuyor. En azından şüphe ile yaklaşıyorum. Noel için kendini geliştirebileceği kocaman bir sezon var önünde. Yüksek bir hedef , beklenti olmadığı zaman kendi gelişimini de daha rahat yapabilir. Evan Turner her sezon biraz daha kendini geliştirdi. Özellikle bir 2 numara olarak en büyük sorunu olan dış şutlarını geliştirdi. Bakalım bu sezon oyununu hangi seviyeye çekecek. Bunlar dışında 76ers için pek söylenecek bir şey yok.  Bu sezon playoff yapmaları da pek ihtimal dahilinde değil. " Off sezon " yaşayacak takımlardan biri gibi duruyorlar.


                                                     New York Knicks

       Gidenler:  Earl BarronMarcus Camby (HOU), Chris Copeland (IND), Jason KiddSteve Novak (TOR), Quentin RichardsonJames White.

            Gelenler:  Andrea Bargnani (TOR), Tim Hardaway, Jr. (R), C.J. Leslie (R), Jeremy TylerBeno Udrih (ORL), Metta World Peace (LAL).


          Her sezona değişik beklentilerle giren bir takım Knicks. Her zaman soru işaretlerinin olduğu takımdır Knicks. Bu sezon da işler hiç farklı değil. Yaz dönemin de takımı bir üst seviyeye çıkaracak işler olmamasına karşın sağlık açısından en azından işler kısmen iyi gibi duruyor. Tabi ki takımın en büyük 2. skoreri olan JR Smith'in yaklaşık 2 - 3 ay sahalardan uzak kalacak olması Knicks için en büyük handikaplardan. Ama sezona en azından sağlıklı olarak yaz kampını geçirmiş Amare ve Iman Shumpert ile girecekler. Geçen sezonun hiç de hafife alınmayacak bir kısmını kaçıran Tyson Chandler'ın  da takımda tekrar olması oldukça önemli. Knicks geçen sezona oldukça iyi başlamıştı aslında. Hatta bir ara 1 aylık bir dönemde konferansta 1. sıradaydılar. Fakat takım şuanda da olduğu gibi kimlik sorunu yaşıyor. Şuursuzca oynanan bir basketbol var ortada. Doğru işler sürekli olarak yapılamıyor. En büyük sorunu bu aslında Knick''in. Devamlılık. Doğru basketbol oynadıkları zamanda hiç beklenmeyen bir anda yine Melo - JR bire birlerine dayalı bir hücum basketboluna geçebiliyorlar.Bu sezon doğruları buldukları zaman ne kadar bu doğrular ile oynayabilecekler sanırım en büyük soru işareti bu. İşin savunma kısmında ise tam bir bilinmezlik hakim. Savunma tamamen Iman Shumpert ve Tyson Chandler'ın üzerine yıkılmış durumda. Onlar sezon boyunca savunmayı ne kadar ayakta tutabilir ve sağlık durumları nasıl olur belli değil.  Yeni gelen Metta World Peace bu ikiliye ne kadar yardım edebilir , daha doğrusu MWP sezon boyunca ne yapar hiçbir fikrim yok. Sanırım kimsenin de pek fikri yoktur MWP konusunda. Futbol tabiri ile " kapalı kutu ". 

               Knicks yine beklentiler ile beraber , bilinmezlikler ile dolu bir şekilde sezona başlıyor. Sezon sonunda nerede oldukları , kendilerince doğru basketbolu ne kadar uzun süre oynayabildikleri ile birebir bağlantılı olacak gibi duruyor. 

                                                        Boston Celtics

        
             Gidenler: Kevin Garnett (BKN), Fab MeloPaul Pierce (BKN), Shavlik RandolphJason Terry (BKN), D.J. WhiteChris WilcoxTerrence Williams.

            Gelenler:  Keith Bogans (BKN), MarShon Brooks (BKN), Vítor Faverani (R), Kris Humphries (BKN), Kelly Olynyk(R), Phil Pressey (R), Gerald Wallace (BKN).

    " Gel her şeye yeniden başlayalım." 

            Yeni sezona bembeyaz bir sayfa ile başlıyor Boston Celtics. Yeni oldukça genç bir koç. Yepyeni bir takım. Oldukça merakla beklediğim takımlardan biri Celtics. Rİvers'ın KG'nin ve özellikle Pierce'ın gitmesi bir kısım tarafından oldukça ağır eleştirildi. Haklı oldukları yanlar var ama bir takımın havasını değiştirmek için 2 yol vardır. Ya radikal kararlar alarak takımın bütün benliğini değiştirirsin ya da yeniden yapılanmaya yavaş yavaş başlayıp her sene bir parçayı değiştirirsin. Gm in Ainge olduğu bir takım da ilk yolun seçilmesi çok doğal tabi ki. Efsanelere saygısı pek olmayan , takımda her an herkesi kendince karlı takasla gönderebilecek bir  GM Ainge. İşin doğruluk kısmı sporun her dalında olduğu gibi başarı ile doğru orantılı olacaktır.

             Yeni Celtics de en merak ettiğim şeylerden biri takımın savunma kimliği. Doc Rivers zamanında Celtics sadece iyi bir savunma takımı değildi. Takıma katılan parçaları da iyi bir savunmacı yapıyordu. Bunun en büyük örneği sanırım Eddie House'tur. Eddie House bile Celtics döneminde ortalama bir savunmacı olmuştu. Celtics bu kimliğini koruyabilecek mi pek emin değilim. Ortada en azından görünürde Rondo üzerine kurulan bir takım var. Bu sezon içinde bir çok sorunu ortaya çıkarabilir. Geçen sezonu tamamen kayıp geçiren Rondo nasıl geri döneceği bir yana , geçen senelerin en büyük skor yükünü çeken iki büyük yıldızın olmaması ve yerine gelen oyuncuların bu skor yükünü kaldırabilme potansiyellerinin olmaması , Celtics''in bu sene savunmadan çok hücum da sorun yaşayacağını gösteriyor. 

      Koç Brand Stevens'ın önünde çok zorlu bir sezon var. Doc Rivers'ın arkasından göre gelmenin ve Nba tecrübesizliğinin yanı sıra yepyeni ve genç bir takımla yeni bir oluşum , yeni bir kimya - kimlik yaratmak zorunda. Sezon için Celtics hangi seviyeye gelebilecek ve Rondo hangi seviye de nasıl dönecek merakla bekliyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.